GSGX-NS2 / NS7
THT, 4 to 8 portsRJ45 Ethernet multi-socket, right-angled.
Features:
- 2, 4, 5, 6 or 8 ports
- Fully shielded for category 5 applications
- THT mounting
- Suitable for reflow
- CSA/NRTL certified
- RoHS compliant
| Enclosure material: | PBT thermoplastic, UL 94V-0, black |
| Shielding material: | copper alloy, nickel plated |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Lifetime: | min. 500 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 125V DC |
| Contact resistance: | max. 20mOhm |
| Insulation resistance: | min. 500MOhm |
| Dielectric strength: | 1'000V RMS, 60Hz |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
