HPLS series
24V DC / 230V ACDue to a special encapsulation, this LED luminaire is shock and vibration resistant. The IP67 housing concept allows the use e.g. in machines with aggressive cooling lubricants.
Active temperature management prevents the LEDs from overheating and guarantees a service life of up to 50,000 operating cycles.
Technical data 24V:
The HPLS 24V can be controlled directly via a PLC output or field bus module.
| Operating voltage: | 24V DC |
| Rated current: | 1A |
| Rated current: | 24W |
| Enclosure material: | aluminium |
| Enclosure colour: | black or silver |
| Connections: | Industrial plug M12 |
| Operating temperature: | -40 to +50°C |
| IP protection class: | IP67 |
Technical data 230V:
Different connection variants are available for the HPLS 230V series.
| Operating voltage: | 230V AC |
| Rated current: | 150mA |
| Rated current: | 24W |
| Enclosure material: | aluminium |
| Enclosure colour: | black or silver |
| Connections: | 1.1 or 5.0m cable with wire end ferrules, Schuko or 3-phase busbar adapter |
| Operating temperature: | -40 to +50°C |
| IP protection class: | IP67 |
The luminosity varies per item and distance from the luminaire. Please refer to the data sheet for the exact illumination level.
The listed articles have a black enclosure. Other versions, including those with different connection options, are available on request. The possible versions are shown in the data sheet.
Manufacturer: TSL
Documents
