-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Illuminated push button
C-LAB with coloured covers and front ringsLUMOTAST 16 C-LAB illuminated pushbuttons can be easily configured by the customer. In this way, various front ring colours can be combined with the bezels according to the customer's own wishes or design ideas. In addition, this principle also allows customers to create their own individual inscription symbols or texts.
Technical data:
| Operating function: | momentary |
| LED colour illuminant: | white |
| Collar colour: | black |
| Collar shape: | round |
| Mounting Ø: | 16,2mm |
| Mounting depth: | 18.0mm |
| Mounting height: | 4.6mm |
| Connection: | Faston 2,8 x 0,5mm |
| Contacts: | gold |
| Contact function: | 1 S |
| Operating voltage: | max. 32V |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Storage temperature: | -40 to +80°C |
| IP protection class: | jet water protection IP65 and IP67 front side |
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Documents
