-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Push button
also as illuminated pushbuttonThe LUMOTAST 16 pushbuttons offer crisp tactile feedback through the use of RAFI short-travel keys - with a clear key click. At the same time, it convinces with a wide range of possible applications and uses in the industrial sector. In addition, illuminated pushbuttons can be illuminated by integrated LEDs.
Technical data:
| Operating function: | momentary |
| Bezel colour: | blue, yellow, green, red, black or white |
| Front ring colour: | black or metalised |
| Collar colour: | black |
| Collar shape: | round |
| Mounting Ø: | 16,2mm |
| Mounting depth: | 18.0mm |
| Mounting height: | 4.6mm |
| Connection: | Faston 2,8 x 0,5mm |
| Contacts: | gold |
| Contact function: | 1 S |
| Operating voltage: | max. 35V, 100mA |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Storage temperature: | -40 to +80°C |
| IP protection class: | jet water protection IP65 and IP67 front side |
Option: C-LAB variant with interchangeable inserts
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Documents
