KLDHCX-MM-0202-x-TR
High-current DC socket Ø 2.0 or 2.5mm, MIDFeatures:
- Ø 2.0 or 2.5mm centre Pin
- Built-in on/off switch
- Flat design
- Shielded
- MID mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | High temperature thermoplastic, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Contact material: | |
| #1 and #3: | Brass with Gold-Flash |
| #2: | Phosphor bronze with Gold-Flash |
| Rated current: | 5A |
| Rated voltage: | 24V (RMS) |
| Contact resistance: | Between clamps: max. 30mOhm |
| Plug to contacts: max. 50mOhm | |
| Insulation resistance: | min. 100MOhms bei 500V DC |
| Dielectric strength: | 500V per min. |
| Lifetime: | 5'000 cycles |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
