KLDPX-0207
DC socket Ø 2.0 or 2.5mm, panelFeatures:
- Ø 2.0 or 2.5mm centre Pin
- Built-in on/off switch
- With solder lugs
- Suitable for portable devices
- Panel mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | PBT Thermoplastic + 30% glass fibre, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Contact material: | |
| Centre Pin: | Copper, tinned |
| #1 and #3: | Brass, tinned |
| #2: | Copper alloy, tinned |
| Rated current: | 3.5A |
| Rated voltage: | 48V DC |
| Contact resistance: | (see data sheet) |
| Insulation resistance: | min. 100 MOhms |
| Dielectric strength: | 250V AC per min. |
| Lifetime: | 5'000 cycles |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
