KMDGX
Socket, right-angled, PCBFeatures:
- For 3- to 10-pole plugs
- PC99-Colours available
- Fits standard and snap-&-lock plugs
- Visual and mechanical polarisation for plugging in the connectors
- Shielded options for good conductivity, grounding and EMI/RFI protection
- Reflow compatible design available
- PCB mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | PBT thermoplastic, black, purple or green |
| Contact material: | Copper alloy, gold plated |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 2A |
| Rated voltage: | 12V DC |
| Contact resistance: | (see data sheet) | >
| Insulation resistance: | min. 500MOhm bei 500V DC |
| Dielectric strength: | 500V AC (RMS) per min. |
| Lifetime: | min. 1'000 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
