KMDPLX
Socket, panelFeatures:
- For 3- to 8-pole plugs
- Snap & Lock prevents accidental disconnection
- Various cable lengths available
- Panel mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | Steel, tinned |
| Contact material: | Phosphor bronze, tinned |
| Isolationsmaterial: | PBT thermoplastic, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 0.8A |
| Rated voltage: | 12V DC |
| Insulation resistance: | min. 50MOhm @250V DC |
| Dielectric strength: | 250V AC per min. |
| Operating temperature: | -25 to +75°C |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
