KUSBLPX
USB 2.0, B-typeFeatures:
- UBS 2.0, B-type
- Angled version
- Middle bracket for reduced height
- Supports "Hot-Plugging"
- RoHS compliant
| Insulator material: | PBT thermoplastic, UL 94V-0 Rated, black or white |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Coatings: | nickel plated and gold plated, |
| connection ends nickel plated and tin plated | |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 30V AC |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Insulation resistance: | min. 1000MOhm |
| Dielectric strength: | 750V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
