KUSBVX
USB 2.0, A- & B-typeUSB A-type in singleand double THT versions, as well as USB B-typee. Supports hot plugging.
Features:
- USB A- and B-typee
- According to 2.0 specifications
- THT connections
- Loosely packed
- Vertical version
- PBT thermoplastic UL94V-0, black or white
- Copper contacts, contact area gold over nickel
- CSA/NRTL No. LR78160
- UL File No. 134345
- CE & RoHS compliant
| Rated current: | 1A |
| Rated voltage: | 30V AC |
| Contact material: | gilded |
| 30µ gold plated | |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Dielectric strength: | 500V AC for 1 min. |
| Insulation resistance: | min. 1'000 MOhm |
| Insertion force: | max. 3.57kg |
| Extraction force: | min. 1.02kg |
| Lifetime: | min. 1'500 cycles |
Manufacturer: Kycon
Further articles in other versions can be seen in the data sheet and are available on request.
Documents
