KUSBX-SL2
USB 3.2, gen. 2, C-typeFeatures:
- UBS 3.2 and PD specifications, Gen. 2, C-type
- Right-angled upright version
- Supports "Hot-Plugging"
- Tape & Reel
- Reflow compatible
- RoHS compliant
| Insulator material: | high temperature, UL 94V-0 rated, black |
| Contact material: | copper alloy |
| Coatings: | gold |
| Shielding material: | >stainless steel, nickel plated |
| Insertion force: | 5 to 20 N |
| Extraction force: | 8 to 20 N |
| Lifetime: | min. 10'000 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | max. 5A |
| Contact resistance: | max. 40mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm |
| Dielectric strength: | 100V AC (RMS) per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
