KUSBX-SMT4
USB 2.0, A-typeFeatures:
- UBS 2.0, A-type
- Right-angled version
- SMT mounting
- Reflow compatible
- Tape & Reel
- RoHS compliant
| Insulator material: | high temperature thermoplast, UL 94V-0, black or white |
| Enclosure material: | brass nickel plated |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Coatings: | (see data sheet) |
| Insertion force: | max. 35 N |
| Extraction force: | min. 10 N |
| Lifetime: | min. 1'500 cycles |
| Operating temperature: | -55 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 5A |
| Rated voltage: | 30V |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm @250V DC |
| Dielectric strength: | 100V AC (RMS) per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
