-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Mushroom push button
not illuminableThe LUMOTAST 16 mushroom push button, with its low installation dimensions and high degree of protection, offers a mushroom pushbutton for a wide range of applications and uses in the industrial sector.
Technical data:
| Operating function: | latching |
| Reset: | by turning |
| Mushroom colour: | red |
| Colour lettering: | red |
| Collar colour: | black |
| Collar shape: | round |
| Mounting Ø: | 16,2mm |
| Mounting depth: | 18.2mm |
| Mounting height: | 22.6mm |
| Connection: | Faston 2,8 x 0,5mm |
| Contacts: | silver |
| Contact function: | 2 Ö + 1 S |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Storage temperature: | -40 to +80°C |
| IP protection class: | jet water protection IP65 and IP67 front side |
Manufacturer: RAFI
You can find more technical details in the data sheet.
