PL14 series
24V DC / 48V DCDue to its slim design, the luminaire is suitable for use e.g. under shelves. The luminaire is attached via pre-mounted magnets.
The PL14 provides uniform illumination and is continuously adjustable in brightness and colour (cold or warm white).
Technical data 24V:
| Operating voltage: | 24V DC |
| Connection: | M8-flange plug |
| Enclosure material: | aluminium |
| Enclosure colour: | silver |
| Operating temperature: | -40 to +40°C |
| IP protection class: | IP20 |
Technical data 48V:
| Operating voltage: | 48V DC |
| Connection: | M8-flange connector |
| Enclosure material: | aluminium |
| Enclosure colour: | silver |
| Operating temperature: | -40 to +40°C |
| IP protection class: | IP20 |
Manufacturer: TSL
Documents
