Polysnaps
Mains power switching modulesFeatures:
- Unfiltered (optionally filtered, see data sheet)
- Snap-Fit- or flange mounting
- Snap-Fit A compatible with all common panel thicknesses (1, 1.5, 2 and 3mm)
- RoHS compliant
The version can be determined by the second and third digits of the item number.
| ZH: | horizontal |
| ZV: | vertical |
| VA: | flange top/bottom |
| VB: | flange on the sides |
| ZM: | mini bezel |
Technical data (switch):
| Voltage: | max. 250V |
| Current: | max. 16A (resistive) |
| max. 4A (inductive) | |
| Current (high inrush): | max. 150A according to IEC65 |
| Connections: | like socket |
Technical data (Schalter "Mini Bezel"):
| Current: | max. 10A (resistive) |
| v | max. 4A (inductive) |
| Current (high inrush): | max. 85A according to EN61058-1 |
| Connections: | (see table, column "Switch") |
To view the technical data of the sockets, select the corresponding link in the list below. Further combination possibilities, as well as optional labelling/illumination of the switches are available on request and can be seen in the data sheet.
Manufacturer: Bulgin
Documents
