-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RAMO 22 T (M12)
Mushroom pushbutton, reset by turningAs a further product variant, the RAMO 22 T mushroom push button offers a latching push button option for every application. It features the same form and function as an emergency stop, but is only declared as a push button. Various contact functions are possible.
Features:
- Mushroom push button with latching actuator
- Based on the proven RAFI short-travel keyswitch MICON 5 with gold contacts
- One-piece housing, sealed from all sides
- Simple plug & play connection
| Operating function: | latching |
| Contact equipment: | 2 opener |
| Contact material: | gold |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 1V DC |
| max. 35V DC | |
| Switching current | min. 1mA |
| max. 100mA | |
| Power loss: | 0.001W |
| Other information: | |
| Environmental resistance: | IEC 60068-2, -14, -30, -33, -78 |
| Lifetime: | 50'000 cycles bei 12 N |
| Operating temperature: | -40 to +70°C |
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Documents
