-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RAMO 30 E (M12)
Emergency stop button, reset by turningEmergency stop with M12 connection: The RAMO E switches are designed with two NC contacts for a switching voltage of 35V. They comply with all applicable ISO and IEC standards and are characterised by their simple, time-saving installation. Like the entire RAMO series, the emergency stop switches have easy-to-install M12 plug connections that reduce the wiring effort to a minimum.
Features:
- Emergency stop button with latching actuator
- One-piece housing, sealed from all sides
- Simple plug & play connection
| Operating function: | latching |
| Contact equipment: | 2 opener |
| Contact material: | gold |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 1V DC |
| max. 35V DC | |
| Switching current | min. 1mA |
| max. 100mA | |
| Power loss: | 0.001W |
| Other information: | |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Environmental resistance: | IEC 60068-2, -14, -30, -33, -78 |
| Lifetime: | 50'000 @12N |
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Documents
