RL10 Series
24V DCThe spindle lamp RL10 convinces in the field of metalworking with its robust construction. It is resistant to shock, vibration, chip impact, coolants and lubricants.
The spindle lamp is used on the spindle in milling machines and machining centres to illuminate the workplace.
Technical data:
| Dimensions (light): | Ø I = 160mm, Ø A = 251mm, H = 16mm |
| Operating voltage: | 24V DC |
| Rated current: | 530mA |
| Rated current: | 13W |
| Connections: | M8-flange connector |
| Colour: | natural white |
| Colour temperature: | 5'000K |
| Enclosure material: | die-cast aluminium |
| Enclosure colour: | silver |
| Beam angle: | 80° |
| IP protection class: | IP67 |
| Operating temperature: | -20 to +50°C |
Manufacturer: TSL
Documents
