-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
S2S series
Miniature slide switch with horizontal actuationFeatures:
- 2.0mm overall height
- Reflow solderable
- RoHS compliant
| Contact rating: | 4V DC @300mA |
| Contact resistance: | max. 70mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm @100V DC |
| Dielectric strength: | 100V AC per min. |
| Actuating force: | 100 ±50gf |
| Actuating travel: | 1.5mm |
| Lifetime: | 50'000 cycles |
| Operating temperature: | -30 to +80°C |
For further technical data, please refer to the data sheet.
Manufacturer: Diptronics
Documents
