-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Smartline
with pushbuttonThe pushbuttons with FLEXLAB offer the option of individually labelling pushbuttons. A DIN A4 labelling sheet with pre-punched labels can be printed using standard office laser printers. After printing, the label inserts can be removed from the sheet and inserted into the colour aperture using the fine locking tabs.
Features:
| Housing material: | aluminium |
| Housing colours: | colourless or black |
| Dimensionen: | 112 x 40 x 31mm |
| Actuator type: | pushbutton, with ring illumination or |
| pushbutton with FLEXLAB | |
| Actuator stroke | short stroke 1mm |
| Actuator design: | frontring stainless steel |
| Actuator diameter: | 30mm |
| Actuator illumination: | yes |
| Actuator function: | momentary |
| Switch element: | 1 NO |
| Connection: | M12 |
| Coding: | A-Code |
| Number of poles: | 4 |
| IP class front side: | IP65 |
| IP class general: | IP54 |
Manufacturer: Sibalco
If you require 3D data in STP format, please request it using our contact form.
Dokumente
