1210 Series
M12 one-sided, power cable, screw closure, IP67Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M12, straight, L-coded, male |
| Cable end 2: | open end |
| Cable material: | PUR |
| Cable colour: | black |
| IP class: | IP67 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 16A |
| Rated voltage: | 63V DC |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Insertion/Extraction force: | max. 30 N (2- to 4-pole) |
| max. 45 N (5-pole) | |
| Operating temperature: | -40 to +90°C |
For additional technical data, please refer to the data sheet.
Other lengths, deviating numbers of poles as well as different cable end piece options are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
