CUBE FS Series
24V DCThe CUBE flexible tube luminaire is suitable for illuminating smaller objects. Typical applications of the luminaires with flexible tube are e.g. workbenches or work on smaller machines.
Easy and quick mounting thanks to magnetic base.
Technical data:
| Dimensions: | 41 x 41 x 66mm |
| Length flexible hose: | ca. 400mm |
| Operating voltage: | 24V DC |
| Rated current: | 120mA |
| RRated power: | 3W |
| Connection: | industrial connectors M12 |
| Colour: | cold white |
| Colour temperature: | 5'300K |
| Enclosure material: | die-cast aluminium |
| Enclosure colour: | black |
| Beam angle: | 120° |
| IP protection class: | IP67 |
| Operating temperature: | -40 to +50°C |
Manufacturer: TSL
Documents
