HPLS FS Series
24V DC / 230V ACDue to the high illuminance, the HPLS with flexible tube is suitable for larger application areas.
It is mounted on the foot with three screws.
Technical data:
| Dimensions (light): | Ø: 160mm, H: 57mm |
| Length flexible hose: | ca. 360mm |
| Operating voltage: | 24V DC or 230V AC |
| Rated current: | 1A (24V) or 150mA (230V) |
| Rated power: | 24W |
| Connections: | industrial connectors M12 or 5m cable |
| with ferrules | |
| Colour: | cold or natural white |
| Colour temperature: | 5'700 or 4'500K |
| Enclosure material: | die-cast aluminium |
| Enclosure colour: | black |
| Beam angle: | 8 or 38° |
| IP protection class: | IP67 |
| Operating temperature: | -40 to +50°C |
Manufacturer: TSL
Documents
