KUSBX
USB 3.2, gen. 1, A-typeFeatures:
- UBS 3.2, Gen. 1, A-type
- Right-angled upright version
- Supports "Hot-Plugging"
- THT mounting
- RoHS compliant
| Insulator material: | thermoplast, ULV-0, blue |
| Enclosure material: | stainless steel, nickel plated |
| Contact material: | copper alloy |
| Coatings: | gold, solder tags tin plated and bottom plate nickel plated |
| Insertion force: | max. 35 N |
| Extraction force: | min. 10 N |
| Lifetime: | min. 1'500 cycles |
| Operating temperature: | -55 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.8A |
| Rated voltage: | 30V DC |
| Contact resistance: | max. 50mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm |
| Dielectric strength: | 100V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
