-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RAMO 22 K (M12)
Key switch, frontring silver metallic or blackThe RAMO K key-operated switches offer a solution for every application thanks to a wide variety of contact functions, rotation angles, actuation functions, trigger positions and closures.
Features:
- Selector switch with latching or momentary actuator
- Concise haptics
- One-piece housing, sealed from all sides
- Simple plug & play connection
| Operating function: | latching and/or momentary |
| Contact equipment: | 1 Ö + 1 S or 2 S |
| Contact material: | gold |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 1V DC |
| max. 32V DC | |
| Switching current | max. 100mA |
| Power loss: | 0.001W |
| Other information: | |
| Environmental resistance: | IEC 60068-2, -14, -30, -78 |
| Lifetime: | 300'000 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Dokumente
