TL12 series
24V DC / 36V DCThe TL12 is ideal for use in machines with limited space. Due to its small design, low weight and robustness, the luminaire can be mounted directly on the object to be illuminated.
By integrating the electronics into a standard M12 threaded tube, the TLl2 can be installed and adjusted with all common M12 mounting devices.
Technical data:
| Length: | 71mm |
| Diameter: | 11.9mm |
| Connection: | Industrial plug M12 |
| Operating voltage: | 24V DC |
| Rated current: | 50mA |
| Rated current: | 1W |
| Colour temperature: | >5'300K (cold white) |
| Enclosure material: | copper-zinc alloy |
| Enclosure colour: | silver |
| Operating temperature: | -25 to +50°C |
| IP protection class: | IP67 |
| Beleuchtungsstärke: | |
| 0.20 meter: | 4'100 lux |
| 0.25 meter: | 3'000 lux |
| 0.50 meter: | 840 lux |
Manufacturer: TSL
Documents
