TL83 series
24V DCThe TL83 LED surface-mounted luminaire is designed for direct use in critical applications. It is shock and vibration resistant. Furthermore, it only generates a small amount of heat.
The TL83 can be controlled directly via a PLC output or fieldbus module.
Technical data:
| Dimensions: | 120 x 25.5 x 13mm |
| Operating voltage: | 24V DC |
| Rated current: | 140mA |
| Rated current: | 4W |
| Colour temperature: | 5'300K (cold white) |
| Enclosure material: | aluminium |
| Enclosure colour: | green-grey |
| Operating temperature: | -40 to 50°C |
| IP protection class: | IP67 |
| Illuminance with clear lens (80°): | |
| 0.5 meter: | 577 lux |
| 1.0 meter: | 144 lux |
| 2.0 meter: | 36 lux |
| Illuminance with diffuse lens (120°): | |
| 0.5 meter: | 300 lux |
| 1.0 meter: | 75 lux |
| 2.0 meter: | 19 lux |
Manufacturer: TSL
Documents
