Cube series
24V DCThe Cube is a compact and robust LED luminaire in 24V version for smaller applications. Like a cube sensor, the orientation of the Cube is adjustable.
The luminaire can be controlled directly via a PLC output or a field bus module. The Cube is optionally available with a plastic lens (e.g. for food applications).
Technical data:
| Dimensions: | 41 x 41 x 66mm |
| Voltage: | 24V DC |
| Current: | 120mA |
| Power: | 3W |
| Colour: | cold or warm white |
| Colour temperature: | 5'300K or 3'300K |
| Enclosure material: | aluminium |
| Enclosure colour: | black |
| Operating temperature: | -40 to +50°C |
| Beam angle: | 120° |
| IP protection class: | IP67 |
The luminosity varies according to the article and the distance to the luminaire. Please refer to the data sheet for the exact luminous intensity..
The listed article is in cold white, other colours and versions are available on request. The different possibilities are shown in the data sheet.
Manufacturer: TSL
Documents
